Czym jest i jak używać zszywacz biurowy?

Zszywacz jest to urządzenie, które wykorzystuje się do łączenia ze sobą dużej lub małej ilości kartek. Do zszywania używane są małe metalowe druciki nazywane zszywkami.

Jak używać zszywacza biurowego?

Dla większości używanie zszywacza to nic skomplikowanego. Zszywacz z tego sklepu jest wyposażony w metalową podkładkę z małymi rowkami. Płytka ta jest częścią ruchomą, którą można obracać oraz przesuwać w przód i tył.
Płytka ustawiona w standardowym miejscu zszywa kartki mocno i zagina zszywkę do środka. Po przesunięciu lub obróceniu płytki zszywki zszywają i zaginają się na zewnątrz. Taki zabieg pozwala na rozdzielenie kartek bez konieczności ich rozrywania. Zszywanie kartek na zewnątrz powoduje, że kartki nie są sztywne tak jak w przypadku zszywania kartek do wewnątrz. Dostępnych jest kilka rodzajów zszywaczy, np. nożycowy, introligatorski oraz pionowy i poziomy.

Wynalezienie zszywacza biurowego

Zszywacze w amatorskiej wersji używane były dużo wcześniej, ale za prekursora używania zszywacza uważa się George’a W. McGill’a. Jego „prasa zszywająca” została opatentowana w 1879 r., a w późniejszych latach prasa ta została wyposażona w kasetę na zszywki oraz zszywki.

Dostępność i cena zszywaczy

Na cenę zszywaczy wpływa ich marka oraz wielkość i cechy dodatkowe. Na cenę wpływ ma także tworzywo z jakiego wykonany jest zszywacz i ilość kartek jaką jest w stanie zszyć za jednym razem. Im więcej kartek zszywa tym wyższej jakości jest zszywacz.
Zszywacze biurowe kupić można w sklepie z artykułami papierniczo – biurowymi, księgarni oraz sklepach internetowych, a także w supermarketach.